اصول اجاره داری و لیزینگ در مجتمع تجاری

اصول اجاره داری و لیزینگ در مجتمع تجاری به چه صورت است؟

در خصوص اجاره داری و لیزینگ در مجتمع تجاری اصول و قوانین خاصی حاکم است که موجران و مستأجران باید بر اساس آن پیش بروند. در این راستا کمک و راهنمایی وکلای باتجربه و مشاورین حقوقی می‌تواند مؤثر باشد و به تنظیم یک قرارداد اصولی برای اجاره مجتمع تجاری کمک کند. با رعایت‌ نکردن قوانین و اصول و بی‌دقتی در تنظیم قرارداد، ممکن است موجر نتواند به‌راحتی ملک خود را تخلیه کند و گاهی ملزم به پرداخت مبلغی به‌عنوان سرقفلی به مستأجر باشد. همچنین ممکن است مستأجر هم با بی‌دقتی حق‌وحقوق خود را از دست بدهد و ضرر جبران ناشدنی بر او وارد شود. به دنبال این مسائل توجه و رعایت اصول اجاره داری و لیزینگ در مجتمع تجاری حائز اهمیت است.

اصول اجاره داری و لیزینگ در مجتمع تجاری

نکات مهم در هنگام تنظیم قرارداد و اجاره‌نامه مجتمع تجاری

به‌منظور نوشتن قرارداد اجاره‌نامه مجتمع تجاری دقیق و با کمترین اشکال حقوقی، طرفین می‌بایست قبل و بعد تنظیم قرارداد به نکات مهم توجه کنند.

مشخصات دقیق ملک

مستأجر و موجر هر دو باید قبل از انعقاد قرارداد اجاره به جزئی‌ترین نکات قرارداد دقت کنند. مواردی نظیر عدم نشتی لوله‌ها، عدم خرابی بخش‌های مختلف ساختمان، و … باید در قرارداد اجاره قید شود. همچنین نوع کاربری و موقعیت جغرافیایی ملک تجاری باید به‌صورت کامل در قرارداد ذکر شود.

اصول اجاره داری و لیزینگ در مجتمع تجاری: مشخصات طرفین قرارداد

یکی از اصولی که باید پیش از انعقاد قرارداد اجاره و لیزینگ رعایت نمود، ذکر مشخصات طرفیت به‌صورت کامل و دقیق است. مواردی نظیر محل سکونت، محل کار، شماره تماس ثابت و همراه، شماره تماس و… باید در قرارداد ذکر شود.

پیشنهاد مقاله؛
تاثیر موقعیت بر موفقیت مجتمع تجاری

توجه به سایر نکات

علاوه بر موارد گفته شده طرفین قرارداد باید معیارهایی نظیر کاربری ملک، نوع ملک و منطقة آن، متراژ ملک، بودجه در نظر گرفته شده برای اجاره واحد تجاری و سهولت در دسترسی را در نظر بگیرند تا انتخاب آنها مناسب شود.

مدت قرارداد

در اجاره داری املاک تجاری و اداری یکی از مسائل مهم مدت‌زمان انعقاد قرارداد است. برای کسب‌وکارهایی که زمینه برند شدن و معروف شدن دارند، بدون شک به مدت‌زمان زیادی نیاز است؛ لذا دراین‌رابطه باید با موجر به توافق رسید. علت توافق آن است که در اکثر مواقع مالکان به قراردادهای بلندمدت متعهد نیستند و با تغییر مکان درصد زیادی از مشتریان وفادار از دست خواهد رفت و این به ضرر مستأجر است.

قرارداد اجاره واحد در مجتمع تجاری

اصول اجاره داری و لیزینگ در مجتمع تجاری: شرایط کار

یکی از اصول اجاره داری و لیزینگ در مجتمع تجاری این است که موجر از ماهیت شغلی مستأجر مطلع شود. حتماً قبل از بستن قرارداد اجاره مجتمع تجاری از جزئیات دقیق شرایط کسب‌وکار و نوع اجناس و کالا یا خدماتی که مستأجر قصد ارائه آن به مشتری را دارد، آگاه شوید و در قرارداد قید کنید. گاهی ممکن است صاحب مغازه تنها برای کاربری به خصوصی مغازه خود را اجاره دهد، در جریان بودن موجر و مشخص‌کردن شرایط شغلی مستأجر پیش از عقد قرارداد می‌تواند از بسیاری از مشکلات و درگیری‌های آینده جلوگیری کند.

اجاره‌بها

افرادی که قصد اجاره یک ملک یا مجتمع تجاری را دارند، باید دقت داشته باشند که کلیه بودجه خود را همان سال اول صرف اجاره‌بها نکنند و بخشی از آن را برای سال‌های آتی پس‌انداز نمایند. متأسفانه اینکه صاحبان کسب‌وکار با حداکثر مبلغ یک مجتمع عالی را اجاره کنند، کار درستی نیست و این کار ممکن است در سال‌های بعدی آنها را با مشکل مواجه کند. همان‌طور که در جریان هستید سالانه مبلغی بر اجاره‌بها افزوده می‌شود و اگر در دوره نخست تمامی بودجه صرف اجاره‌بها شود، شاید سال بعد مجبور شوید به دلیل کمبود بودجه نقل‌مکان کنید.

پیشنهاد مقاله؛
اصول و نکات تعیین منطقه ساخت مجتمع های تجاری

مالیات درواقع مختص مستأجر است و به او مربوط می‌شود. مستأجر به هنگام تخلیه ملک تجاری باید فیش تسویه‌حساب مالیاتی را پرداخت کند. ازآنجاکه بسیاری از مالکان از این امر آگاه نیستند، معمولاً متضرر می‌شوند. مالیات درصدی است که پس از اخذ اجاره‌بهای یک‌ساله باید پرداخت شود. شارژ مجتمع، آب، برق، گاز و هزینه‌های بازیافت مرتبط با شهرداری نیز برعهده مستأجر است.

اجاره واحدهای تجاری در مراکز خرید

وظایف مستأجر مجتمع تجاری در برابر موجر

پرداخت کرایه به‌صورت ماهیانه و سر موعد در کنار اصول اجاره داری و لیزینگ در مجتمع تجاری اهمیت دارد. درصورتی‌که مستأجر ملک را اجاره کرده باشد. این موضوع در مواقعی که ملک رهن شده باشد، شامل کرایه یا اجاره‌بها نخواهد شد.

  • تخلیه محل اجاره در پایان قرارداد
  • تعمیرات غیراساسی و تحویل صحیح‌وسالم ملک به موجر
  • پرداخت بهای آب برق گاز تلفن و حق شارژ
  • جلوگیری از رسیدگی موجر به مشکلات هنگامی که ملک نیازمند تعمیرات اساسی است.
  • جبران خسارات به وجود آمده توسط خود مستأجر
  • خودداری از تغییر شغل مجتمع تجاری

 مراحل تنظیم قرارداد اجاره مجتمع تجاری

در قدم اول لازم است تا با یک وکیل متخصص مشورت نمایید و او را در جریان امور مرتبط با قرارداد قرار دهید. پس از آن باید از وکیل وقت حضوری بگیرید و جزئیات قرارداد و توافقات را شرح دهید.

می‌توانید به وکیل خود وکالت‌نامه دهید تا او مراحل قانونی جهت تنظیم قرارداد را طی کند.

هزینه اجاره و شارژ واحد تجاری در مرکز خرید

مدارک لازم برای قرارداد اجاره

مدارک شناسایی نظیر: شناسنامه و کارت ملی طرفین

ارائه سند یا قولنامه

توافقات دو طرف قرارداد

شرایط خاص برای مستأجرین مجتمع‌های تجاری

1- کسب‌وکاری که مستأجر در قرارداد اجاره ذکر کرده است می‌تواند بر اساس اصول و قوانین خاص با رضایت موجر تغییر کند. بنابراین اگر مستأجر قصد تغییر شغل خود را داشته باشد طبق بند 6 ماده 14 قانون روابط موجر و مستأجر سال 56 می‌تواند پس از کسب رضایت موجر اقدام کند. چنانچه این امر بدون رضایت موجر انجام گیرد، موجر می‌تواند در دادگاه درخواست فسخ یا تخلیه دهد.

پیشنهاد مقاله؛
مارکتینگ مجتمع های تجاری | عوامل موثری که در جذب حداکثری مشتری دخیل هستند

2- در حالت بعدی اگر در قرارداد شغل مستأجر قید نشده باشد، مستأجر می‌تواند شغل خویش را تغییر دهد. برای پیشگیری از معضلات و مناقشات آتی توصیه می‌شود که در قرارداد شغل مستأجر قید شود.

سخن آخر| اصول اجاره داری و لیزینگ در مجتمع تجاری

در این مقاله سعی کردیم تا شما را به اصول اجاره داری و لیزینگ در مجتمع تجاری آشنا کنیم تا با آگاهی بیشتری اقدام به اجاره و لیزینگ مجتمع تجاری کنید. رعایت نکات ذکر شده در این مقاله می‌تواند از بسیاری از مشکلات حقوقی مرتبط با اجاره داری و لیزینگ پیشگیری کند و در این صورت حق طرفین محفوظ خواهد ماند.

تهیه و تنظیم توسط تیم مدیریت بهره برداری مجتمع های تجاری رایزن

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *