نقش خدمات نظافتی و اهمیت آن در مراکز تجاری

نقش خدمات نظافتی و اهمیت آن در مراکز تجاری

خدمات نظافتی، موضوع بحث ما است. مراکز تجاری یکی از مهم‌ترین مکان‌های عمومی و یا خصوصی در هر شهری هستند که محل رفت و آمد و عبور و مرور تعداد بسیار زیادی از افراد در طول روز هستند. مراکز تجاری می‌توانند شامل شرکت‌های خصوصی، مغازه‌ها و یا فروشگاه‌های گوناگون و یا مجتمع‌های تجاری در وسعت کوچک و بزرگ باشد. تمیزی و نظافت این مکان‌ها و فضاها نقش بسیار مهمی در استقبال افراد از خدمات و یا محصولات ارائه شده در آن‌ها توسط مردم دارد.

مردم و یا مراجعه‌کنندگان به طور کلی و به خصوص درمورد مراکز بخش خصوصی بر روی بهداشت و نظافت این مکان‌ها بسیار حساس هستند. هیچ کس دوست ندارد حتی با وجود جذاب بودن خدمات و یا کالاها، به فروشگاه و یا فضای تجاری که بهداشت و یا نظافت ضعیفی دارد، مراجعه کند. سطح بهداشت و نظافت در مراکز تجاری، اثری مستقیم بر میزان استقبال مراجعه کننده و یا مشتریان به این گونه مکان‌ها دارد.

خدمات نظافتی این مکان‌ها و مراکز تجاری امری تخصصی است و با توجه به وقت‌گیر بودن معمولا توسط خود افراد فعال در این گونه از فضاها و اماکن انجام نمی‌شود. این خدمات در فضاهای تجاری به خصوص مجتمع‌های تجاری نیازمند تجربه و مدیریت بالایی است. در ادامه با اصول و جزئیات بیشتری درباره خدمات نظافتی اماکن و مراکز تجاری آشنا خواهیم شد.

اهمیت نظافت مراکز خرید

خدمات نظافتی در اماکن تجاری چه اهمیتی دارد؟

به نقل از تیم مدیریت بهره برداری مجتمع های تجاری رایزن؛ اماکن تجاری شامل مغازه‌ها، فروشگاه‌ها و یا شرکت‌ها نیز مانند فضاهای دیگر نیاز به نظافت دوره‌ای دارند و معمولا صاحبان این فضاها به دلیل مشغله بالا این مسئله را فراموش می‌کنند. تمیز بودن و یا نظافت کلی در یک فضای تجاری از اهمیت بسیار بالایی در وجهه و یا انرژی که مردم از این گونه فضاها می‌گیرند، دارد. مشتریان به صورت کلی اماکن تجاری با نظافت بیشتر را برای خرید انتخاب می‌کنند زیرا بازخورد بهتری از آن می‌گیرند و می‌دانند که صاحبان این مکان تجاری برای مشتریان خود ارزش بالایی قائل هستند.

پیشنهاد مقاله؛
نوآوری در دوربین های امنیتی مجتمع تجاری

ظاهر هر فضا بخش بزرگی از هویت آن مکان را تشکیل می‌دهد و این هویت ارزش زیادی برای مردم و مشتریان دارد. نظافت نقشی مهم و اساسی در استقبال مردم و نیز رونق هر فضای تجاری اعم از مغازه، فروشگاه و یا مجتمع تجاری دارد.

به علاوه نظافت و تمیزی یک فضای و مکان تجاری، اثری مستقیم بر روی رضایت شغلی و نیز شادابی و وجدان کاری کارمندان و یا کارگران یک مجموعه تجاری دارد. امروزه خدمات نظافتی مکان‌های تجاری به یک شغل تخصصی تبدیل شده است و شرکت‌های خدماتی به طور تخصصی به ارائه این خدمات به اماکن تجاری می‌پردازند.

خدمات نظافتی اماکن تجاری چه تفاوتی با خدمات نظافتی منازل دارد؟

با توجه به این واقعیت که خدمات نظافتی در اماکن و مجتمع‌های تجاری به مدیریت و خدمات ویژه‌ای نیاز پیدا کرده است، ممکن است این سوال پیش بیاید که این دو گونه از خدمات یعنی خدمات نظافتی منازل و مکان‌های داخلی چه تفاوتی با این خدمات در اماکن تجاری دارد؟

اماکن تجاری به خصوص آن‌هایی که وسعت فراوانی دارند مانند مجتمع‌های تجاری، دارای فضاهای گوناگون و متنوعی هستند. از مکان‌های عمومی مانند راهروها و پله‌ها تا مکان‌های داخلی، این فضاها ممکن است موارد و روش‌های نظافتی خاص و ویژه‌ای نیاز داشته باشند. یک شرکت خدمات نظافتی باید به همه این فضاها  و نیز تمیزکاری آن‌ها که روش‌های گوناگونی را طلب می‌کنند، آگاه و توانا باشد.

میزان رفت و آمد نیز در مکان‌های تجاری با مکان‌های دیگر به خصوص منازل و فضاهای داخلی متفادت است. هر چه رفت و آمد در فضاهای تجاری بیشتر باشد، روش‌های نظافت نیز پیچیدگی و سختی بیشتری پیدا می‌کنند. یکی دیگر از تفاوت‌های خدمات نظافتی اماکن تجاری با دیگر فضاها در این است که ساعات نظافت در آن با بقیه فضاها متفاوت است.

پیشنهاد مقاله؛
اصول مدیریت مراکز خرید

این خدمات در اماکن تجاری باید در ساعات غیرکاری و معمولا پس از اتمام ساعات کاری انجام شود. تمام این تفاوت‌ها نشان می‌دهد که این خدمات نیازمند کادر آموزش دیده و حرفه‌ای برای نظافت در مکان‌های تجاری است.

پرسنل خدمات و نظافت در مجتمع های تجاری

روش کار و ابزارهای ویژه خدمات نظافتی برای اماکن تجاری چگونه است؟

برای انجام نظافت در مجتمع‌های تجاری و یا دیگر مکان‌های تجاری رویکردهای خاص و نیز روش‌های مخصوصی همراه با استفاده از نیروهای مجرب و آموزش دیده استفاده می‌شود. این امر سبب تفاوت عمده‌ای در نتیجه، همراه با سرعت بالا خواهد بود. برخی از این روش‌ها و ابزارها عبارت است از:

1.    روش نظافت

برای مکان‌های تجاری به خصوص مکان‌هایی که وسعت بالایی دارند، از روش‌های نظافت بالا تا پایین و یا چپ به راست استفاده می‌شود. این روش نه تنها سرعت و کیفیت خدمات نظافتی را بالا می‌برد بلکه از قابلیت اطمینان بالایی برای انجام تمام ریزه‌کاری‌ها را تامین می‌کند.

2.    به کار بردن مواد درست و باکیفیت

یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از این خدمات نظافتی برای اماکن تجاری استفاده درست و به‌جا از مواد شوینده و با اندازه استاندارد است. این نیروهای آموزش دیده همچنین از مواد استاندارد و بی‌خطر و با روش درست استفاده می‌کنند تا سلامت افراد شاغل نیز به خوبی حفظ شود.

3.    استفاده از تجهیزات کامل و استاندارد

خدمات نظافتی در اماکن تجاری با توجه به تنوع بالا در فضاها و نیز وسعت بیشتر فضاها، به تجهیزات باکیفیت و ویژه‌ای نیاز دارد. این تجهیزات با توجه به نیازهای خاص این فضاها و مکان‌های تجاری طراحی و مهندسی شده‌اند و نیاز هر مکانی را تامین می‌کنند.

پیشنهاد مقاله؛
چالش‌های پیش روی مجتمع‌های تجاری چیست | چطور می‌توان آنها را برطرف کرد

این ابزارها مانند انواع جاروبرقی‌های صنعتی، بخارشو، تی و زمین‌شوی و دیگر امکانات، تنها برای استفاده از این فضاها بهینه سازی شده‌اند و سرعت کادر نظافت را در تمیز نمودن بالا می‌برد.

دید بهره برداری در نظافت مراکز خرید بزرگ و کوچک

در نظافت مراکز تجاری چه خدماتی ارائه می‌شود؟

مراکز تجاری کوچک و بزرگ بخش‌های متنوعی دارند که هر کدام از این بخش‌ها به خدمات نظافتی خاصی نیاز دارند. برخی از این خدمات در این مکان‌ها و مراکز عبارت است از:

  • تمیز کردن شیشه و ویترین مغازه‌ها و مجتمع‌های تجاری
  • تمیز کردن راهروها و پله‌ها و فضاهای عمومی
  • نظافت درب‌های ورودی و نیز نمای مجتمع و یا مکان تجاری
  • نظافت و تمیزی پله‌برقی و آسانسور در مجتمع‌های تجاری
  • نظافت قفسه‌ها و انبارها در فروشگاه‌های بزرگ و کوچک
  • نظافت سطل‌های زباله
  • نظافت بخش‌ها و سرویس‌های بهداشتی

نظافت هر کدام از این بخش‌ها نیازمند کارکنان و روش‌های تخصص در زمینه خدمات نظافتی است.

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *