مارکتینگ و بازاریابی در مجتمع های تجاری

مارکتینگ مجتمع های تجاری | عوامل موثری که در جذب حداکثری مشتری دخیل هستند

پدیده‌ای به نام پاساژگردی

به نقل از مدیریت بهره برداری رایزن؛ در اکثر شهرهای بزرگ، یکی از دلخوشی‌های افراد اعم از کوچک و بزرگ، گشت و گذار در مراکز خرید چندمنظوره است. افراد جامعه نه تنها برای خرید بلکه برای استفاده از امکانات بسیار متنوعی که در این نوع مجتمع‌های تجاری تعبیه شده است، حداقل ماهی یک بار به آنها سر می‌زنند. حال اگر مدیریت مراکز خرید بتوانند از این گشت و گذارهای بی‌هدف بیشترین سود را عاید خود کنند، برنده اصلی خود آنها و مغازه‌داران پاساژ خواهند بود. اما مارکتینگ مجتمع های تجاری به همین سادگی‌ها هم امکان‌پذیر نیست و شامل رعایت عواملی است که بحث اصلی این مطلب از سایت گروه بهره برداری رایزن می‌باشد.

مارکتینگ مجتمع های تجاری

عواملی که باعث می‌شوند افراد به سوی یک مجتمع تجاری جذب شوند

مارکتینگ مجتمع های تجاری به عوامل بسیار زیادی وابسته است که همگی یک هدف را دنبال می‌کنند و آن هم تولید ثروت برای تک تک مغازه‌داران و افزایش فروش اصناف دخیل در این گونه شاپینگ مال‌ها است. اگر صاحب مجتمع تجاری بخواهد تمامیِ این عوامل را رعایت کند، حتما باید از یک تیم اجرایی و مدیریتی با سابقه استفاده کند، چرا که مدیریت صحیح مجتمع تجاری با ساخت و طراحی آن زمین تا آسمان فرق دارد و به علم و تجربه بالایی در این زمینه نیاز دارد.

به طور کلی مارکتینگ مجتمع های تجاری اعم از پاساژها و مراکز خرید چندمنظوره را می‌توان در 5 گروه طبقه‌بندی کرد که به شرح ذیل می‌باشند.

 • بررسی موقعیت جغرافیایی
 • چیدمان صحیح اصناف مختلف در طبقات مجتمع تجاری
 • تبلیغات، بازاریابی یا همان مارکتینگ صحیح
 • ارائه خدمات متنوع و استفاده حداکثری از امکانات مجتمع
 • مدیریت صحیح منابع مالی
پیشنهاد مقاله؛
چالش‌های پیش روی مجتمع‌های تجاری چیست | چطور می‌توان آنها را برطرف کرد

موقعیت جغرافیایی چه نقشی در مارکتینگ مجمتع های تجاری دارد

بررسی موقعیت جغرافیاییْ خود به چند عوامل کوچک‌تر اما پراهمیت تقسیم‌بندی می‌شود. بررسی‌های کلی از جمله بررسی جمعیت ساکن در منطقه، سن و جنسیت افراد بازدیدکننده، تجزیه و تحلیل سایر مراکز خرید و نحوه دسترسی بازدیدکنندگان به مرکز خرید از جمله عوامل مربوط به بررسی موقعیت جغرافیایی مجتمع تجاری به شمار می‌روند.

مارکتینگ و بازاریابی در مجتمع های تجاری

با تجزیه و تحلیل موشکافانه هر یک از این عوامل و در نهایت مانع زدایی برای جذب بازدیدکننده و مشتری‌های بالقوه، می‌توان میزان فروش کالا و خدمات در یک مجتمع تجاری را بالا برد.

چیدمان صحیح اصناف مختلف در مجتمع تجاری

یکی دیگر از روش‌های صحیح مارکتینگ مجتمع های تجاری چیدمان صحیح اصناف در طبقات مختلف مرکز خرید است. با تخصیص دادن واحدهای تجاری مشخص به برندهای خاص، می‌توان میزان جذب مشتری و به اصطلاح پاخوری را افزایش داد که این موضوع سبب می‌شود تا دیگر مغازه‌ها هم از مشتری و بازدیدکننده بیشتری برخوردار شوند.

توجه ویژه به رعایت اصول چیدمان اصناف در مجتمع های تجاری مزایای بسیاری دارند که در ادامه به شرح چندی از آنها پرداخته‌ایم:

 • باعث افزایش ماندگاری افراد در مرکز خرید می‌شود
 • باعث ایجاد نظم دقیق‌تر و دسترسی بهتر برای بازدیدکنندگان میسر می‌شود
 • باعث فروش بیشتر کالا و خدمات مجتمع تجاری با توجه به در دسترس بودن واحدهای تجاری می‌شود
 • باعث ایجاد فضای رقابتی یکسان برای برندهای مختلف یک صنف می‌شود

تبلیغات و مارکتینگ صحیح را فراموش نکنید

برای این که پاخوری بیشتری برای یک مجتمع تجاری اتفاق بیافتد، باید به فکر تبلیغات هدمند، پویا و برنامه‌ریزی شده بود. مدیریت مجتمع تجاری باید با آخرین روش‌های مارکتینگ آشنا باشد تا بتواند در کمترین زمان و با صرف کمترین هزینه، بیشترین سود را از بازاریابی که همان جذب بیشتر مشتری است، داشته باشد.

پیشنهاد مقاله؛
مجتمع های تجاری و خرده فروشی | بررسی عملکرد مجتمع های تجاری از منظر خرده فروشی

مارکتینگ مجتمع های تجاری اگر به شیوه صحیح انجام گردند، مزایای بی‌نظیری را برای صاحب پاساژ و همچنین مغازه‌داران در پی خواهد داشت. برخی از این مزایا به شرح ذیل می‌باشند:

 • افزایش رضایتمندی واحدهای تجاری
 • جذب بیشتر برندها و فروشگاه‌های معروف بدون دادن امتیازات ویژه
 • برندسازی و معرفی مجتمع
 • افزایش رونق بخشی در همه زمینه‌ها

ارائه خدمات متنوع و استفاده حداکثری از امکانات مجتمع تجاری

داشتن پارکینگ مسقف به اندازه کافی، امنیت بالا برای کودکان و اصناف حساس مثل طلافروشی‌ها و صرافی‌ها، دستگاه‌های خودپرداز، محل بازی کودکان، پردیس سینمایی و انواع رستوران‌ها را می‌توان از دیگر عوامل موثر در مارکتینگ مجتمع های تجاری دانست. صرف داشتن چنین امکاناتی حتما به موفقیت مجتمع تجاری منجر نخواهد شد، بلکه بهره‌برداری صحیح و ارائه درست آنها است که یک مجتمع تجاری را موفق و دیگری را ناموفق می‌سازد.

اصول مارکتینگ در مجتمع های تجاری

تمامی این گونه زیرساخت‌ها را می‌توان در اکثر مجتمع های تجاری دید، اما همانطور که گفته شد، مدیریت صحیح و یکپارچه است که می‌تواند از این زیرساخت‌ها بیشترین استفاده را ببرد. پس اگر صاحب مجتمع تجاری هستید و قصد دارید آن را به نحو احسنت مدیریت کنید، باید بگوییم که شما به تنها قادر به چنین کاری نخواهید بود. گروه مهندسی و مدیریت رایزن با چندین دهه تجربه به عنوان مشاور تخصصی بهره برداری، فروش و اجاره مجموعه‌های اداری، تجاری و مسکونی آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان است.

مدیریت صحیح منابع مالی

یکی دیگر از نکاتی که در مارکتینگ مجتمع های تجاری تاثیر بسزایی دارد، مدیریت منابع مالی این گونه مراکز تجاری است. از وظایف اصلی و مهمی که بر عهده تیم مدیریتی یک مجتمع تجاری است، برنامه‌ریزی مالی برای تامین نیازهای مجتمع، ساماندهی منابع جهت حسابرسی‌های کارآمد و موثر، بررسی و آنالیز دریافتی‌ها، خروجی‌ها و درآمدهای جاری و غیرجاری و بررسی بدهی‌های معوقه و مواردی از این قبیل است.

پیشنهاد مقاله؛
مجتمع صبا

اگر تیم مدیریتی در این زمینه کمکاری کنید، قطعا در آینده نه چندان دور، مجتمع تجاری با ورشکستگی و یا کسری بودجه بسیار زیادی مواجه خواهد شد که حیات مرکز تجاری را به خطر می‌اندازد.

مدیریت و مارکتینگ مجتمع های تجاری را به گروه رایزن بسپارید

در این مطلب از اهمیت استفاده از یک تیم مدیریتی و اجرایی کارکشته برای مدیریت مجتمع های تجاری پرده برداشتیم. گروه بهره برداری رایزن به عنوان مشاور تخصصی بهره برداری، مدیریت، فروش و اجاره با بهره گیری از توان علمی و تجربی خود با افتخار طیف کاملی از خدمات مورد نیاز مجموعه‌های تجاری را در جهت رونق بخشی و توسعه پایدار کشور ارائه می‌دهد. اگر راندمان، سودآوری و مدیریت یکپارچه مجتمع تجاری برای شما اهمیت دارد، همین حالا صفر تا صد مدیریت مجموعه را به شرکت رایزن بسپارید.

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *