تکنیک های تیم حراست مجتمع های تجاری

تیم حراست مجتمع های تجاری

تیم حراست مراکز تجاری؛ یک اصل جدایی ناپذیر

حفاظت از مراکز تجاری چند منظوره که برای رفع نیازهای کالایی و فرهنگی افراد جامعه بوجود آمده‌اند، کمتر از حفاظت از یک شهر اهمیت ندارند. این مراکز با دارا بودن انواع فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و مراکز تفریحی و فرهنگی مانند سالن‌های سینمایی، محل بسیار مناسبی برای وقت گذراندن مردم می‌باشند که در ساعات پیکِ شلوغی بالغ بر چندین هزار نفر در آنها مشغول خرید یا استفاده از شهربازی و سایر امکانات می‌باشند. از این رو برقراری امنیت می‌بایست بر عهده تیم حراست مجتمع های تجاری باشد که آموزش‌های لازم را دیده باشند و برای برقراری آرامش در کنار امکانات سخت افزاری از امکانات نرم افزاری هم بهره‌مند باشند.

تیم حراست مجتمع های تجاری

تنها داشتن چند مامور حفاظتی نمی‌تواند امنیت لازم را در این مراکز بسیار وسیع بوجود آورند، این افراد باید از طریق مدیریتِ مجتمع دستورات و پروتکل‌هایی را بگیرند و طبق آن به وظایف خود را به خوبی انجام دهند. مدیریت نیز برای انجام این کار می‌بایست به اهمیت وجود این نیروها در جای جایِ مرکز پی ببرند و برای اداره کردن آنها، دوره دیده باشند.

ایمنی فیزیکی در مجتمع های تجاری

مراجعه‌کنندگان، مشتریان، تیم‌های پشتیبانی و همه افرادی که در مجتمع‌های تجاری حاضر هستند به امنیت و آرامش نیاز دارند. اهمیت این موضوع است به قدری بالاست که با کوچک‌ترین مشکلی که پیش بیاید، تعداد مراجعین بسیار کم خواهد شد و از طرفی سود دهی مجتمع نیز سیل نزولی پیدا خواهد کرد. ارباب رجوع رکن اصلیِ رونق بخشی مراکز تجاری هستند که محافظت از آنها بر عهده تیم حراست می‌باشد. ایمنی فیزیکی در مجتمع های تجاری تنها به حفاظت داخلی ساختمان اصلی محدود نخواهد شد، بلکه پارکینگ‌ها که عمدتا در طبقات زیرین این مجتمع‌ها وجود دارند محل بسیار خوبی برای دزدی و شرارت افراد سودجو است. از این‌رو تیم حراست مجتمع های تجاری باید در همه لایه‌های این مراکز حضور داشته باشند.

پیشنهاد مقاله؛
فرآیند مشاوره مدیریت

مهمترین وظایفی که مدیریت هوشمند باید به ماموران حراست خود ابلاغ کند، چند مورد را در ذیل شرح داده‌ایم:

 • گشت‌زنی و بررسی پارکینگ و نقاط کور مرکز
 • گشت‌زنی و بررسی محوطه‌های داخلی و همچنین بالاپشت بام
 • نظارتْ بر رفتار افراد جوان و نوجوان بدون ایجاد مزاحمت
 • حفاظت از فروشگاه‌هایی که اجناس گرانقیمت‌تری (مانند طلافروشی‌ها و صرافی‌ها) دارند
 • برخورد با افرادی که رفتارهای خطرناک مانند سیگار کشیدن و غیره دارند. سیگار کشیدن و کارهایی از این قبیل ممکن است به آتش‌سوزی‌های مهیب منجر شود.
 • ایجاد امنیت در ساعات خاموشی و غیرکاری مجتمع
 • دستگیری مجرمین با کمترین زد و خورد و تحویل دادن آنها به نیروی انتظامی
 • برقراری امنیت و حفظ صحنه جرم تا رسیدن تیم پشتیبان و نیروی مربوطه

چرا باید از تیم حراست برای مجتمع های تجاری استفاده کرد؟

همانطور که در ابتدای مطلب هم به آن اشاره کردیم، مراکز خرید چند منظوره می‌توانند میزبان بسیار خوبی برای افراد جامعه برای گذراندن اوقات فراغت باشند. مجتمع های تجاری در کنار داشتن فروشگاه‌های بسیار، ممکن است شهربازی، کتابخانه، سالن سینما و تئاتر هم باشند که افراد برای استفاده از آنها پا به این مجتمع‌ها بگذارند.

آموزش تیم حراست مجتمع های تجاری

پس اگر می‌گوییم شاپینگ مال‌ها می‌توانند در ساعات پیکِ شلوغی میزبان چندین هزار نفر باشند پر بی‌راه نگفته‌ایم. تیم حراست مجتمع های تجاری جزو جدایی ناپذیر این گونه ساختمان‌ها هستند که در پیشگیری فعالیت‌های خرابکاران نقش بسزایی دارند.

اما تیم حراست تنها به مامورینی که در سطوح مختلف شاپینگ مال در حال رفت و آمد هستند، محدود نمی‌شوند، تیمی که در پشت مانیتورینگ دوربین‌ها انجام وظیفه می‌کنند، متصدیان پارکینگ که با دقت بالا رفت و آمد ماشین‌ها را تحت نظر دارند هم جزو گروه حفاظتی مجمتع به حساب می‌آیند.

پیشنهاد مقاله؛
اصول قراردادنویسی اجاره و لیزینگ

تجهیزات تیم حراست مجتمع های تجاری

تجهیزات این تیم به دو بخشِ پیشگیری از وقوع جرم و حفظ امنیت و آرامش به هنگام وقوع اتفاقات ناگوار تقسیم می‌شود. به این معنا که این گروه می‌بایست با در اختیار داشتن انواع تجهیزات از وقوع جرم پیشگیری کنند و یا در هنگام وقوع جرم بتوانند موقعیت را به خوبی کنترل کنند:

 • نصب و تجهیز مرکز تجاری به دوربین‌های مداربسته که دارای امکاناتی همچون بزرگ‌نمایی، ضبط صدا و غیره هستند.
 • ماموران حراست باید حداقل از چابکی خوبی برخوردار باشند و به ورزش‌های رزمی مخصوصا دفاع شخصی آشنا باشند.
 • ماموران حراست با توجه به اهمیت و بزرگی مرکز تجاری باید دارای باتوم یا اسلحه باشند. از این‌رو وظیفه بسیار سنگینی بر دوش آنها خواهد بود که عدم آگاهی از وظایف، مدیریت را هم تحت شعاع قرار خواهد داد.
 • بی‌سیم با بُرد مناسب و امکان دسترسی به تمامی نقاط مجتمع های تجاری هم یکی دیگر از تجهیزات و امتیازاتی است که باید در اختیار تیم حراست مجتمع های تجاری قرار گیرد.

آیا تیم حراست مجتمع های تجاری می‌تواند به طور یک جانبه به وظایف خود عمل کند؟

تیم حراست، تیم خدماتی، تیم فنی و گروه پزشکی و دیگر افرادی که در یک شاپینگ مال مشغول به کار هستند همگی تحت نظر یک گروه مدیریتی باید تحت نظر قرار داشته باشند. معلوم است که یک نفر نمی‌تواند به تمامی امورات اداره کردن یک شاپینگ مال برسد، و اگر هم چنین کاری انجام دهد قطعا پس از چندی مجتمع تجاری با مشکلاتی مواجه خواهد شد.

تکنیک های تیم حراست مجتمع های تجاری

پس وجود یک تیم مدیریتی مجرب با سابقه بسیار زیاد در اداره کردن مراکز تجاری می‌تواند جلوی بسیاری از مشکلات احتمالی را بگیرد و برای صاحبان شاپینگ مال‌ها سود دهی بالاتری را رقم بزند.

پیشنهاد مقاله؛
مقابله با کرونا در مجتمع های تجاری

مدیریت و بهره‌برداری مراکز چند منظوره را جدی بگیرید

حال که به اهمیت وجود یک مدیریت یکپارچه و حرفه‌ای پشتِ تیم حراست مجتمع های تجاری پی بردید و دانستید که تیم حراست بدون مدیریت هوشمند نمی‌تواند امنیت لازم را در مراکز چندمنظوره به وجود آورد، قصد داریم شما را با گروه بهره برداری رایزن آشنا کنیم.

گروه تخصصی رایزن سال‌ها است که به عنوان مشاور و مجری تخصصی بهره‌برداری، فروش و واگذاری واحدهای مراکز تجاری فعالیت می‌کند. خدمات گروه رایزن در دنیای مدرن امروزی موجبات رونق بخشی و توسعه پایدار صنعت ساختمانی را فراهم نموده است که با تغییر رویه سرمایه‌گذاران و سازندگان صرف به انجام ساخت و ساز با در نظر گرفتن مطالعات و مشاوره بهره برداری و برندینگ، نویدبخش فردایی بهتر برای صنعت ساختمان, سرمایه‌گذاران و بهره‌برداران نهایی این حوزه خواهد بود.

تنظیم مقاله توسط گروه مدیریت بهره برداری مجتمع تجاری رایزن

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *