ایمنی پزشکی در مجتمع های تجاری

ایمنی پزشکی در مجتمع های تجاری

ایمنی و سلامت در مجتمع های تجاری

در دهه اخیر استقبال مردم از خرید کردن در مجتمع‌ های سرپوشیده و متمرکز نظیر شاپینگ مال‌ها، پاساژها و مجتمع های تجاری افزایش چشمگیری داشته است. ازین‌رو ایجاد بازارهای خطی جدید که افراد برای خرید اجناس خود بایستی چند کیلومتری پیاده‌روی می‌کردند صرفه اقتصادی ندارد. اما یکی از نکاتی که برای مدیران و دست‌اندرکاران شاپینگ مال‌ها حائز اهمیت است حفظ سلامت و ایجاد ایمنی پزشکی در مجتمع های تجاری است که به طور ویژه در این مطلب از سایت رایزن به آن خواهیم پرداخت.

ایمنی پزشکی در مجتمع های تجاری

برقراری ایمنی پزشکی در یک مرکز خرید

می‌توان گفت به دلیل سبک و حجم سرمایه‌گذاری‌هایی که در مجتمع های تجاری وجود دارد، حفظ ایمنی و امنیت در همه ابعاد برای سرمایه‌گذاران اهمیت ویژه‌ای دارد. قطعا سرمایه‌گذاران و حتی مشتریان با دیدن شاپینگ مال‌هایی که هیچگونه نکات ایمنی در آنها رعایت نشده است، رغبت چندانی برای خرید و سرمایه‌گذاری در مجتمع های تجاری از خود نشان نخواهند داد.

در کنار طراحی و دکوراسیون عالی، وجود واحدهای تجاری بیشمار و طبقه‌بندی شده و امکانات ویژه نظیر شهربازی، آب‌نما و غیره، حفظ امنیت و رعایت نکات ایمنی پزشکی در مجتمع های تجاری در جذب حداکثری مشتری که منجر به رونق گرفتن شاپینگ مال‌ها خواهد شد نباید از قلم بیافتند.

موارد بسیاری وجود دارند که باعث ارتقای امنیت و ایمنی درمجتمع های تجاری  می‌شوند. به عنوان مثال سیستم‌های دوربین مدار بسته (CCTV)، حسگرهای ورود و خروج، سیستم اعلام و اطفای حریق و وجود یک تیم پزشکی مجهز همیشه حاضر از جمله مواردی هستند که می‌توانند به ایمنی افراد در مجتمع های تجاری کمک قابل توجهی کنند.

پیشنهاد مقاله؛
مروری اجمالی بر مراحل و رویه های روتین بهره مندی از ارائه خدمات مشاوره:

همانطور که گفته شد، سرمایه‌گذاری در مراکز خرید با موارد مشابه بسیار متفاوت است. سرمایه‌داران با خرید واحدهای تجاری، تفریحی و یا فرهنگی در یک مجتمع تجاری به عرضه کالا و یا خدمات می‌پردازند. از این‌رو مغازه‌داران برای حفظ و نگه‌داری اجناس خود نباید هیچگونه دغدغه‌ای داشته باشند.

همچنین مشتریانی که پا به مراکز تجاری می‌گذارند، با وجود تعداد افراد بسیار زیاد در زمان‌های پیکِ رفت و آمد، نباید هیچگونه نگرانی بابتِ ایمنی و امنیت خود و خانواده داشته باشند. اگر مدیران مراکز خرید بتوانند بستر بسیار مناسبی را برای برقراری ایمنی پزشکی در مجتمع های تجاری بوجود آورند، می‌توان امید داشت که هرگز شاپینگ مال آنها از رونق نخواهد افتاد.

جلوگیری از آتش‌سوزی و اطفای آتش

در مجتمع های تجاری چند منظوره (Shopping Mall) که در آنها رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های بسیار بزرگی وجود دارند، احتمال وقوع آتش‌سوزی است. مدیران این نوع مجتمع‌ها باید با درایت لازم برای جلوگیری از وقوع آتش‌سوزی بهترین امکانات را در اختیار داشته باشند.

ایمنی پزشکی در مجتمع های تجاری

مدیرانی که به فکر آینده مرکز خرید هستند با رعایت نکات زیر به حفظ ایمنی پزشکی در مجتمع های تجاری کمک می‌کنند و می‌توانند از صرف هزینه‌های غیرلازم جلوگیری کنند:

  • نصب آتش خاموش‌کن در هر واحد تجاری با مساحت متعارف – یک دستگاه دی‌اکسیدکربن و کپسول خاموش‌کننده 6 کیلیویی پودری
  • نصب آتش خاموش‌کن در اتاقک آسانسور – یک دستگاه خاموش‌کننده 3 کیلیویی
  • نصب آتش خاموش‌کن در کنار هر تابلو برق – یک دستگاه خاموش‌کننده 3 کیلویی
  • نصب آتش خاموش‌کن در کنار هر رستوران – دو دستگاه خاموش‌کننده 6 کیلویی

مدیران مجتمع های تجاری همچنین باید در نظر داشته باشند چنین سیستم‌هایی برای اطفای حریق در مقایس بزرگ هرگز جوابگو نخواهد بود. از این‌رو برای حفظ ایمنی در مجتمع های تجاری به هنگام آتش‌سوزی‌های مهیب باید سیستم اطفاء حریق خودکار استفاده کرد.

پیشنهاد مقاله؛
عرش آجودانیه

سیستم اطفای حریق خودکار

این نوع سیستم دارای منبع آب با گنجایش قابل قبول است که باید توسط مهندسین تاسیسات محاسبه و توسط سازمان آتش نشانی تایید شود. محل نصب این منبع عمدتا در بالاپشت‌بام مجتمع های تجاری است. صرف داشتن چنین سیستمی هرگز سطح ایمنی پزشکی در مجتمع های تجاری را بالا نخواهد بُرد.

مدیران مراکز خرید باید با در نظرگرفتن تیم مجرب، تست‌های ماهیانه را از سیستم اطفای حریق داشته باشند تا در هنگام آتش‌سوزی از سالم بودن سیستم اطفای حریق مطمئن باشند. بررسی شیلنگ‌ها، پمپ‌های آب‌، هوز ریل (قرقره آتش‌نشانی) و غیره از جمله تمهیداتی است که مدیران برای حفظ ایمنی افراد در مراکر خرید باید در نظر داشته باشند.

سیستم اسپرینکلر

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توان سطح ایمنی را در مجتمع های تجاری بالا برد استفاده از سیستم اسپرینکلر (Sprinkler) یا آب‌پاش است. این سیستم‌ها حتی در سردخانه‌ها به دلیل یخ زدن مایعات در دمای منفی، استفاده می‌شوند و در آن بجای آب از پودر خشک استفاده می‌شود. به هنگام بکار افتادن زنگ خطر از داخل اسپرینکلرها آب شروع به پاشش می‌کند و تا حد زیادی به اطفای حریق کمک خواهد کرد.

ایمنی پزشکی در مجتمع های تجاری

اهمیت وجود تیم پزشکی مجهز در مراکز خرید چندمنظوره

یکی دیگر از نکات قابل توجه که به بالابردن پرستیژ مراکز خرید هم کمک می‌کند، وجود تیم پزشکی با تمامی امکانات و تجهیزات است. ساماندهی این بخش نیز نیازمند یک برنامه مدون از جانبه مدیریت مجتمع است. به هنگام نیاز تیم پزشکی مخصوص مجتمع تجاری وارد عمل خواهند شد تا از صدمات جسمانی احتمالی جلوگیری کنند.

پیشنهاد مقاله؛
رهبری پرسنل در مجتمع های تجاری

در شاپینگ مال‌های چندمنظوره که شهربازی و اتاق بازی کودک وجود دارند، احتمال مصدومیت بیش از پیش محسوس است. حتی در رستوران‌های طبقات فوقانی مراکز خرید احتمال سوختگی‌های سطحی و خفگی‌ وجود دارند که حضور تیم پزشکی (حتی یک یا دو نفره) را بیش از پیش مهم می‌کند.

مدیریت مدرن مجتمع های تجاری فقط با شرکت مهندسی رایزن

مدیریت و برقرای نظم و انظباط در مجتمع های تجاری امری‌ست تخصصی که به تجربه و دانش آکادمیک بسیار بالایی احتیاج دارد. یکی از بخش‌های مدیریتی که به حفظ رونق مراکز تجاری کمک می‌کند رعایت ایمنی پزشکی در مجتمع های تجاری است.

حفظ ایمنی و بررسی‌های متداول زیرساخت‌هایی همچون پله برقی‌ها، سیستم‌های اطفای حریق، تاسیسات، سیستم‌های گرمایشی سرمایشی و غیره از جمله وظایف تیم مدیریت مراکز خرید هستند.

گروه بهره برداری رایزن به عنوان مشاور تخصصی بهره‌برداری، فروش و اجاره با بهره‌گیری از توان علمی و تجارب خود، مدیریت مراکز تجاری را به بهترین شکل ممکن برعهده می‌گیرد. شناخت جنبه‌های مختلف و اثربخش در جذب مشتریان هدف و حفظ سلامت ساختمان با تمهیدات متنوع از ویژگی‌های گروه تخصصی رایزن است.

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *